Cern Gezisi

CERN Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuştur.

CERN’de yüzlerce bina, 3000 kişilik destek personeli ve CERN personeli olan 2500 kadar fizikçi vardır. Bunlardan 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir. Diğerleri ise, çeşitli kuramların araştırıldığı deney düzeneklerinin projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten deneysel fizikçiler ve mühendislerdir. CERN‘in kendi personeline ek olarak dünyanın seksen ülkesinden yaklaşık 8000 kadar fizikçi ve mühendis de CERN’de yer almaktadır.

CERN’de en önemli yeri, yeraltındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının olduğu bölgedir. Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinelerde hadron  denilen proton demetleri  birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar.

 

9-11 Kasım tarihleri arasında düzenlediğimiz Cern gezimize 29 öğrenci , 5 mezun öğrencimiz ve 3 öğretmenimiz ile katıldık .

 

1.GÜN:

 

Turumuzun başlangıcında Lozan Barış Antlaşmasının imzalandığı otel olan Beau Rivage Palace’ı ziyaret ederek  Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla birlikte bağımsızlığını temsil eden anıtın önünde fotoğraf molası verdik.

Lozan Tarih Müzesi ve Olimpiyat Müzesini gezerek Montrö’ye geçip, Montrö Meydanını ve meydandaki Montrö Palas Hotel’i (Montrö Boğazlar Sözleşmesinin imzalandığı otel) ziyaret ettik.

Vevey   Kantonundan ,İsviçre yerel yemekleri  ve  fondüsü  ile ünlenen  Gruyere’s(Gravyer) isimli kasaba da yemek yemek ve çevreyi dolaşmak için mola verdik .

Ardından   Nestle   Çikolata  Fabrikasında kakaonun tarihinden başlayarak, bugün çikolataların nasıl  üretildiğine kadar süren, yaklaşık 1,5saatlik  fabrika turu gerçekleştirdik. Turumuzun bitiminde sınırsız çikolata ikramı yapıldı.

 

2.GÜN:

 

CERN Globe Science Expo isimli, CERN’ün simgesi olan küre şeklindeki yapıda evrenin oluşumunu, etrafımızı çevreleyen 3 boyutlu görsel bir şölenle  izledik.

CERN Microcosm Exhibition isimli sergi alanında ise CERN’ün kuruluşundan günümüze dek ortaya çıkmış buluşlara şahitlik ettik.

CERN’de öğle yemeğimizi, dünyadaki en zeki bilim adamları olarak kabul edilen CERN profesörleriyle aynı restoranda yedik ve bilim insanları ile sohbet etme fırsatı elde ettik.

CERN Introductory Talk bölümünde, CERN’de düzenli olarak çalışmalarını yürüten bilim adamları tarafından, CERN’ün varlık sebebini, neler yapıldığını , hedeflerini ve insanlığa kazandırdıkları gelişmelerin neler olduğunu öğrendik.

CERN Experimental Area Tour bölümünde, CERN’ün Atlas dedektörü ve CMS  hangarı gibi en önemli teknik alanlarını gezerek, yüzyılın deneyini nasıl gerçekleştirdiklerini 3D Film gösterimi ile izledik.

 

3.GÜN :

Cenevre şehir merkezi, Leman Gölü kenarında Mont Blanc Köprüsü, İngiliz Bahçesi,

Old Town olarak adlandırılan eski Cenevre ve Cenevre Katedrali’nin ziyaret ettik